2017. július 03-07. között megrendezésre került a Kócos Tavi Horgásztábor I. turnusa. Szép számmal jelentkeztek ismét a kis horgászpalánták. Összesen 25 fő jelentkezett. A megszokottaknak híven az első napon András a tógazda oktatta a gyerekeket. Bemutatásra került a halak élővilága, a hazánkban előforduló halfajaink, és azokból is a védett halfajok. Továbbá szó esett a hazai vizekről, és a halak kapókedvére ható időjárási tényezőkről. A keddi és szerdai napon jöttek a finom szerelékes horgászat oktatói, akik a palántákat ismételten kiokították a spiccbotos, rakós, match és feeder botos horgászat alapjaiból. Az időjárás is kedvezett a gyerekeknek, szép napos idő volt és szép számmal tudtak nagy halat is húzni a tó víziből.
A csütörtöki napra csapatunkat az ABF-Team-et kérte fel András, hogy a bojlis horgászat alapjait elsajátítsák tőlünk a fiatalok. A pénteki napon pedig a szerzett tapasztalatok alapján páros horgászverseny bonyolítódott le a gyerekek között.
CSÜTÖRTÖK – BOJLIS OKTATÁS
Mosolygó és boldog arccal ébredtem fel csütörtökön. Tudtam lesz egy pár ismerős arc, aki már vár engem, és Pali csapattársamat a vízparton. Az esti órákban esett némi eső és az idő is kicsit visszahűlt, ennek külön örültem, hiszen ez igen jót tesz a halak kapókedvének. Reggel fél hétre értünk a vízpartra Palival és elkezdtük kipakolni a bojlizáshoz szükséges felszereléseket és eszközöket. A rodpodra 4 bot került előkészítésre különféle technikával csalizva a gyerekek számára. Ez ma az ő napjuk nekik kell halat fogniuk és nem nekünk. Készültünk továbbá 5 kg saját gyúrású bojlival is, melyek rákos és csilis ízesítésűek voltak.
A gyerekek sorban érkeztek és fél nyolcra az utolsó palánta is befutott. Jöhetett a reggeli és közben az oktatás. Szokásunkhoz méltóan a kezdetektől ismertettük meg a gyerekekkel a bojlis horgászat rejtelmeit, majd sorsot húztunk, hogy a 4 boton melyik kapásra ki fog a botokhoz érkezni és ki fogja a fenevadakat fárasztani. Természetesen, mint az előző években is történt, úgy most is ajándékcsomag volt felajánlva a legnagyobb hal fogójának, ami csak ponty és amur lehetett. Fontos szabály volt, hogy legalább 16 mm átmérőjű bojlival kellett azt megfogni.
Sajnos az idő újra felmelegedett és a légnyomás is az egekbe szökött, így a halak nem igazán akartak a délelőtti órákban táplálkozni. Egy-két halat sikerült csak mérlegelnünk Palival. Meglepetésemre a táborozók között volt egy apró pici leányka is aki Zsófi névre hallgatott. Nem hittem a szememnek mikor láttam, hogyan kezeli a bojlis botot, milyen ügyesen elkészít egy hóember csalizást segítség nélkül. Nagyon fiatal kora miatt hatalmas dicséretet érdemel.
A déli órákban a palánták asztalhoz ültek és elmélkedtek az ebéd közben, hogy miért nem akar enni a hal. András közölte, hogy az ebéd után biztosan lesz halunk, mert a légnyomás időközben normalizálódott és a pontyok kapókedvének megfelelően alakult.
Ebéd után minden András szavai szerint történt. Nem győztünk Palival mérlegelni. Hol ide hol pedig oda rohantunk. Volt, hogy egyszerre két illetve három helyen is fárasztottak a palánták. Szép számmal érkeztek a pontyok és az afrikai harcsák. Sokan akiknek nem ment eme horgászati módszer ők spicc bottal keszegeztek illetve kárászoztak. De volt olyan is aki kérte, hogy ő úszózni szeretne, de bojlival. Érdekes dolog is amikor az úszot nem az sörét ólommal, hanem a 20 mm-es süllyedő bojlival kell kiegyensúlyozni. De a próbálkozás meghozta eredményét, hiszen két szép pontyot is fogott vele a palánta.
Estére a legnagyobb hal díjat Arany Máté vehette át. Gyönyörű pontyot fogott, melynek súlya 8,40 kg volt és 14:45 perckor sikerült horogra csalnia.
PÉNTEK – VERSENYNAP
Péntek reggelre sajnos már Pali nem tudott velem együtt részt venni a táboron. Kicsit meg is ijedtem, mert ugye a péntek a versenyről szólt, és 25 gyermek esetében ez óriási munkával járt számomra. Szerencsémre Dorogi Csaba édesapja is szabin volt ezen a napon és segített bonyolítani a mérlegelést az egész nap folyamán. Itt szeretnék neki köszönetet mondani, mert ha ő nincs, akkor valószínűleg mai napig is a pénteki nap fáradalmait pihenném a sok séta és mérlegelés miatt.
A gyermekek megérkezése után Andrással rövid tájékoztatót tartottunk a verseny menetéről, majd jöhetett a reggeli és aközben a tesztlapok kitöltése. A verseny szabályzatáról néhány szót: A tesztet amit kitöltöttek a gyerekek minden egyes pont 1 kg-i halnak számított. Minden egyes hal gramm pontossággal került lemérésre és a hal súlya kilónként 1 pontot ért, még a darabszámáért is járt 1 plusz pont. Minden egyes kárász, amit megfogtak a gyerekek 0,3 kg-nak volt beírva. Így próbáltuk az esélyeket kiegyenlíteni az ügyesek és a kevésbé ügyesek között. Így a három féle pontszám eredményezte a végeredményt. A palánták kettesével kerültek 1 csapatba. Az idősebbek mellé kerültek kisorsolásra a fiatalok, majd a horgászállások. 1 csapaton belül 3 bottal lehetett horgászni és mindenféle halfaj beleszámított a versenybe. Egyedül a páratlan létszám miatt Dorogi Csabának nem jutott pár így ő vállalta, hogy egyedül szerepel 1 csapaton belül. Díjazásra az I.-II.III. helyezett, és a legnagyobb hal fogója került.
A reggeli tájékoztató után a verseny dudaszóval indult. Óriási lelkesedéssel kerültek a szerelékek a helyükre és megindult az etetés is. Egyik szemem sírt a másik meg nevetett. Jobb is ez itt kint a természetben a gyerekeknek, mint a fránya TV előtt ülni, vagy a tabletet nyomogatni. Sokan fenekezős módszer választottak, főleg feeder és bojlis botokkal. De sok helyen előkerült a match és a rakós, valamint a spicc bot is.
A délelőtti órák elkezdtek nagyon felpörögni, sok halat sikerült húzniuk a csapatoknak, de sajnos megint voltak olyanok akiket elkerültek a halak. Nem baj nyugtattam őket, ami késik, az nem múlik. Jót is tett az ebéd a fiataloknak és a halaknak is. A verseny újra elindult dudaszó kíséretében. A gyerekek folyamatosan húzták a halakat, nem győztünk mérlegelni. A kora délutáni órákban Dorogi Csaba és a Hajnal Vince-Magi Zsolt páros szinte fej-fej mellett haladtak az első helyezésért. A Kecső Boldizsár-Szatmári Marcell és a Taricska Viktor-Enyedi Péter párosok próbálták tartani a lépést. Béke Tamás-Szendrei Balázs páros főleg az apróbb halak megfogásával és a darabszám pontozásával próbáltak versenyben maradni. A délután pedig még pörgősebbre sikerült. Sok esetben ketten kevesek voltunk és Balázs vagy András segített be a mérlegelésbe. Teltek múltak az órák, de a horgászpalánták nem fáradtak, nagyon komolyan vették az utolsó percig a versenyt.
Délután, ha jól emlékszem 16:00 –kor került a verseny lefújásra, mert csúnya fekete felhők kezdtek el gyülekezni a tó felett. A gyermekek a nagy filagória alá lettek irányítva. Mi pedig gyorsan lemérlegeltük a haltartóba tett kárászokat, és összegeztünk.
Az eredmény a következő táblázat szerint alakult, és ennek alapján kiosztásra kerültek a díjak.
A díjakat így a következő párosok vehették át:
I. Helyezett: Dorogi Csaba
II. helyezett: Kecső Boldizsár – Szatmári Marcell
III. helyezett: Taricska Viktor – Enyedi Péter
Legnagyobb hal megfogója: Enyedi Péter – 7825 gramm Ponty
A díjkiosztás után viszont olyan dolog következett akire senki nem számított. Dorogi Csaba, mint az I. helyezett, a kupán és az oklevelén kívűl a teljes nyereményét felajánlotta a legfiatalabb horgásznak. A díjat így Arany Zsófi vehette át. Igazán nemes cselekedett volt Csaba részéről. Itt is látszik, hogy a horgászat nem vérre menő sport.
És a végére természetesen a jól megérdemelt vacsora sem maradhatott el a szülők és oktatók társaságában, na meg persze a tábortűz. Igaz kicsit nehezen gyulladt meg az eső által megáztatott fa, de jó tábortűz gyújtó mindenre fel van készülve.
Köszönjük András a felkérést, és nektek is köszönet oktatóknak (Harangi Csaba, Nick Attila, Hegedűs Csaba) akik az első 3 napot oktattátok, és próbáltatok minél többet átadni tudásotokból.
Szeretném én is megköszönni a gilisztafarm tulajdonosának Bátori Józsefnek a bojli felajánlást. Sok szép halat eredményeztek ezen golyók.
Találkozunk augusztusban!!!