Minden horgászat sarkalatos pontja a csaliválasztás. Lehet egy horgásznak profi botja, vagy orsója, dobhat 140 métert, lehet nála méregdrága bojli, ha az adott vízen nem működik, akkor csak zsinórt fog áztatni napokon keresztül. Lehet, hogy kezdésnek kemény szavaknak tűnnek, de bizony minden azon dől el, hogy mit teszünk a hajszálelőkénkre.
Abban szeretnék segíteni nektek, hogy mire figyeljetek egy túra előtt, mik azok a sarkalatos pontok, amikre külön hangsúlyt kell fektetni a csalink kiválasztásánál, amely a siker kulcsa, vagy a bukás forrása egyben. Hogy melyik lesz az, azt csakis a halak döntik el.
Velem is előfordult már, hogy túra előtt azt sem tudtam, hogy mihez nyúljak a polcomon. Legszívesebben minden csaliból vittem volna magammal, de akkor még egy kisbusz sem lett volna elég, ezért szelektálni kell, és a helyes szelektáláshoz elengedhetetlen az információ. Felesleges 100 kiló szemes etetőanyaggal nekiindulni horgászni, ha a halak csak a bojlit veszik fel, de ez természetesen fordítva is igaz. Felesleges 10 kiló etetőanyagot beszórni bójánként, ha a nagy etetéseket a pontyok messze elkerülik, mert gyanakszanak. Bátran kijelenthetjük, hogy a világot az információ tartja mozgásban, és ez nincs másképp a horgászatban sem. Ma már sok forrás áll a rendelkezésünkre a szükséges információk beszerzésére (más horgászok, internet, stb…).
A legfontosabb dolgok, amiket figyelembe kell venni a csali kiválasztásánál:
– az adott víz jellege:
- természetes, vagy mesterséges víz
- bányató, vagy völgyzárógátas tó
– a természetes táplálékok fajtái és mennyisége
- vannak-e kagylók, rákok a vízben
- mennyi nád sás található
– Mederviszonyok
- milyen mélységű a víz
- iszapos, kagylós, hínáros vagy sóderes a meder alja
- vannak-e törések, árkok, platók, amelyeket kedvelnek a halak
– A víz kémhatása
- savas, lúgos, vagy semleges
– A víz átláthatósága
- zavaros, vagy több méter mélységig átlátható
– Haltartó helyek elhelyezkedése
- belógó vagy bedőlt fák
- szigetek, nádzsombékok
– Milyen évszakban megyünk horgászni
- tavasszal és ősszel más táplálékforrásra van szüksége a pontynak, mint nyáron
- nyáron más mélységekben tartózkodnak a halak, mint ősszel vagy tavasszal
– Milyen a halsűrűség
– Milyen a fehérhalállomány
– Helyi etetési szokások
- bőséges, vagy minimális etetés
- bojli, szemes, vagy vegyes etetés
- sávos, vagy szőnyeg alakú etetés
– Időjárás
- hőmérséklet, légnyomás alakulása
- milyen frontok váratóak
- milyen az uralkodó széljárás, és a várható széljárás
Ezen információk birtokában elindultunk a helyes úton, hogy egy sikeres túrában legyen részünk.
Fontos tudni:
– Milyen csalikat és etetőanyagot szabad használni
– Vannak-e korlátozások a mennyiséget illetően.
Ezeknek általában verseny keretein belül van létjogosultsága, de egyre több vízen vezetnek be korlátozásokat pl. a száraz kukorica alkalmazására vonatkozóan.
A legjobb információkat helyi horgászoktól, halőrtől tudjuk meg. Akik rendszeresen kijárnak az adott vízre, már ismerik a tuti csalikombinációkat, a legjobb haltartó helyeket. Nem szabad sajnálni az információk beszerzésére az időt, hisz ki tudja, talán pont én leszek az, aki megfogja a tórekord pontyot.
Ha olyan vízre megyek pecázni, ahol már voltam, akkor a régebbi információkra, és tapasztalataimra alapozom a csaliválasztást. Természetesen az időjárási körülményeket akkor is figyelembe kell venni. 4 éve minden horgászatomról statisztikát vezetek, ahol nemcsak a halak fajtáját és súlyát tüntetem fel, hanem a csaliról, a végszerelékről, az időjárásról, a vízhőmérsékletről, a szélirányról és a légnyomásról is feljegyzéseket készítek. Erre egy általam excelben elkészített táblázatot használok. Minden túra után felviszem a számítógépemre, rendszerezem őket. Ha ezek az adatok a rendelkezésünkre állnak, és megfelelően rendezve vannak, akkor azok helyes kiértékelésével nagyban megnövelhetjük esélyünket egy sikeres horgászatra. Ne sajnáljuk rá az időt, hisz sok múlhat rajta. Nézzük csak meg minden komoly horgász vezeti a maga kis feljegyzéseit, és nem ezeket nem csak azért, hogy a túra végén elmondhassa azt a horgásztársadalomnak, hogy mennyi pontyot fogtam itt, meg ott, hanem ők is ebből építkeznek, ezeket az információkat használják fel ők is minden egyes túrájukon, amikor az adott vízre visszatérnek. Én hiszem, hogy a siker egyik kulcsa, amely szükséges és elengedhetetlen egy jó pecához.
Mindenkinek görbüljön.